MANŞETİ GÖSTER
Medya / 2011-10-04 23:46:55
Kars'ın Tıbbi Atıkları Erzurum'da Bertaraf Ediliyor...

Kars'ın Tıbbi Atıkları Erzurum'da Bertaraf Ediliyor... Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 9 ilin ve bağlı tüm ilçelerin tıbbi atıkları, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından evsel atığa dönüştürülerek bertaraf ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin Çat yolunda kurduğu Modern Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nde yürütülen bu işlem, günde ortalama 10 ton tıbbi atık üzerinde uygulanıyor.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Ardahan, Kars, Ağrı, Bayburt, Iğdır, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş'la bağlı tüm ilçelerin tıbbi atıklarını önce evsel atığa dönüştürüp, daha sonra bertaraf ediyor. Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki tek sterilizasyon tesisinin Erzurum'da bulunması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi, ayda ortalama 300 ton tıbbi atık işliyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Erzurum'daki modern Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nin sadece şehre değil, bölgenin 9 ili ve bağlı tüm ilçelerine birden hizmet verdiğini söyledi.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan tesiste Ardahan, Kars, Ağrı, Bayburt, Iğdır, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş'la bu illere bağlı tüm ilçelerden toplanan tıbbi atıkların işlendiğini belirten Küçükler, "Tıbbi atık bidonlarının üzerinde bulunan barkotların okutulmasıyla yapılan tartım işleminin ardından bidonlar otoklav konteynırlarına boşaltılıyorlar. Otoklavda yaklaşık 3, 1 bar basınçta ve 135 derecede gerçekleşen sterilizasyon işleminin ardından çıkarılan atıklar, fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlik kontrolleri gerçekleştirildikten sonra evsel atık niteliği kazanıyorlar. Bu işlem sonrasında parçalayıcıdan geçirilerek küçültülüyorlar ve katı atık depolama sahasına gönderiliyorlar. Boşaltılan bidonlar dezenfektanlar ile yıkanarak kurutuluyor ve tekrar sağlık kuruluşlarına gönderiliyor. Böylece hem bidonlar kullanılarak Avrupa standartlarına uyuluyor hem de toplama ve taşıma sırasındaki riskler ortadan kaldırılmış olunuyor." diye konuştu.
 

TESİS 3 MİLYON TL'YE OLUŞTURULDU
 

Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nden ayrı olarak hizmet veren Modern Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nin 3 milyon liraya mal olduğunu anımsatan Başkan Küçükler, "Bölgemizde Erzurum'dan başka tıbbi atık tesisine sahip olan bir belediye daha olmadığı için kararlaştırılan 9 ilin atıkları bizim tesisimize getiriliyor. Toplanmasından taşınmasına kadar steril bir ortamda muhafaza edilen tıbbi atıklar, zararsız hale getirildikten sonra toprak altına gömülmek suretiyle bertaraf ediliyor. Bölge belediyeleri kendilerine ait tesisleri kuruncaya kadar bu hizmeti biz vermeye devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi'nin bölge illerine hizmet veriyor olmasından da, ayrıca mutluluk duyuyoruz." şeklinde konuştu.
 

 

 Etiketler :         ,