MANŞETİ GÖSTER
Ekonomi / 2011-12-07 20:09:53
Bitlis Mermeri Kars'a geliyor

Bitlis Mermeri Kars'a geliyor Bitlis'teki 5 mermer ocağından, heykel, biblo ve süs eşyası olarak kullanılabilecek Mermerler çıkarılıyor.

Kentteki bir mermer ocağındansa, dünyada eşine nadir rastlanan balık, istiridye, midye gibi deniz ürünlerinin fosilleşmiş figürleri çıkıyor ve bu figürler milyonlarca yıl öncesinden günümüze ışık tutmasıyla da dikkat çekiyor.
Ocak işletmecisi Genç Polat Orman Ürünleri ve Madencilik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Haspolat, yaptığı açıklamada, kentte 5 mermer ocağından, farklı özellikleri bulunan taşlar çıkardıklarını ve bu taşların iç ve dış piyasada ilgi gördüğünü söyledi.
Çıkardıkları beyaz taşın içinde çok değişik ve tablo olacak nitelikte görsel desenler bulunduğunu kaydeden Haspolat, bu beyaz taştan heykel, biblo ve süs eşyası yapılabileceğini dile getirdi.
Haspolat, ayrıca bir ocaklarından, dünyada eşine nadir rastlanılan, balık, istiridye, midye ve yengeç fosillerinin yer aldığı, çok değerli fosilli mermer çıkardıklarını ifade etti.
Haspolat, şunları dile getirdi:
"Fosilli taşımız dünyada eşi benzeri nadir bulunan bir taş. Bu mermer kentin milyonlarca yıl önce deniz sularıyla kaplı olduğunun da bir göstergesi oldu. Çünkü taşlarda ancak denizlerde görülen canlıların fosilleri bulunuyor. Bu taşımızda midye, istiridye, yengeç gibi deniz ürünleri fosilleri var. Bej olan taşımızın içindeyse granit ayarında bir mavi taş çıktı. Granitte, kanserojen madde oluştuğu için günlük yaşamda pek tavsiye edilmiyor. Bu taşımız granite, alternatif olabilecek bir taş. Füme dediğimiz taşımızsa, Türkiye'de yok. Bu taşımızın eşine Tunus'ta rastlanmış. Bu taştan heykel yapılabiliyor. Dekoratif olarak diğer taşlara oranla fiyatı yüzde 80 daha yüksek. Elimizdeki bu önemli taşları en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz."
-"Yarı kapasiteyle çalışıyoruz"
Bütçe yetersizliğinden dolayı, dünya pazarında kabul gören ürünleri gün yüzüne çıkaramadığını belirten Haspolat, mermer ocaklarını yarı kapasiteyle çalıştırdığını ifade etti.
Haspolat, "Her bir ocağın açılması, ürünün dönüşümü, pazar payının oluşturulması, ebatlandırılması, kesilmesi ve diğer masrafların karşılanması için yaklaşık 2 milyon Dolar gerekiyor. Bu bütçeyi bulamadığımız için ocaklarımızı faal hale getiremiyoruz. Bu nedenle istediğimiz verimlilikte çalışamıyoruz" diye konuştu.
Elinde açılmayı bekleyen birçok ocağın bulunduğunu anlatan Haspolat, bütçe yetersizliği nedeniyle çalışmalarının kısmen devam ettiğini açıkladı.
Ürünlerini Kuzey Irak, Irak, İtalya, Amerika ve Fransa ihraç ettiğini açıklayan Haspolat, "Mermer ocakları tam kapasiteyle çalışmadığı için ürünleri diğer ülkelere ihraç edemiyoruz. Ocakların tam kapasiteyle çalışması halinde ihracatımız ciddi oranda artacak ve fabrikamız kentteki birçok işsize istihdam alanı sağlayacak" dedi.
Tüm olumsuzluklara rağmen, Bitlis'te çıkardıkları mermere, özellikle iç piyasada yoğun talep olduğunu anlatan Haspolat, bu talebi karşılayamadıklarını ifade etti.
Haspolat, sözlerini şöyle sürdürdü: "İç piyasanın çok büyük bir talebi var. Bingöl, Muş, Van, Iğdır, Patnos, Kars ve Erzurum'daki atölye gruplarına taş veriyoruz. Talebe karşı, kapasitemiz yetersiz kalıyor. Üretimi artırdığımızda mermeri dünyanın her yerine satabiliriz. Çünkü pazar bulmada hiçbir sıkıntımız yok. Bu imkana sahibiz. Bütçeyi yükselttiğimizde istihdam ve üretimimiz artacak. Üretimi artırmak için tesise yeni makineler aldık. Fakat bu makineler yeterli değil. Şu anda yine eksik çalışıyoruz. Üretimi daha da artırmak için yaklaşık 3 makineye ihtiyacımız var. Bu makinelerin fiyatı yaklaşık 1 milyon Dolar. Bunu sağladığımızda üretimimiz artacak."
 

 

 Etiketler :         ,