MANŞETİ GÖSTER
Kültür-Sanat / 2011-12-11 14:36:35
Bağca konseri protesto edildi

Bağca konseri protesto edildi Genç Kafkars Spor Derneği tarafından organize edilen Cevdet Bağca ve Ezginin Günlüğü konserinde alkol ve konuşma krizi yaşandı.

Bağca’nın konuşmalarına tepki gösteren protokol ve dernek yönetimi salonu terk etti. Bağca mikrofonu kapatılarak sahneden indirildi.
Kars Kapalı Spor Salonu’nda yapılan konserde Ezginin Günlüğü’nden sonra sahneye çıkan Cevdet Bağca geçmişte söylediği şarkı nedeniyle 10 ay hapis yattığını belirterek “Bir daha beni konsere çağırmayabilirsiniz. Buna alıştım, önemli değil. Ama ben bu şarkıyı eskiden devrimci arkadaşlarım için yazdım. O kıyametleri kopardıkları kavga sizin gibi aydınlar için çok komik bir kavgadır. Çok tehlikeli bir şey belki, kimileri beni uyarıyorlar ama keşke Kars’ta bir Ermeni’nin şarkısını okuyabilsem. Bir Tat’ın bir Terkeme’nin şarkısını okuyabilsem. Niyetim asla kimseyi incitmek değil. Niyetim şu; biz kardeşiz. Bu devleti yöneten padişah ve saz arkadaşları duysun, niyetim budur” diyerek protokolünde kendisini alkışlamasını istedi.

Bağca konuşmasının ardından “Oy Hewale (Oy Yâre) isimli Kürtçe şarkısını okudu. Bağca’nın şarkıyı okumasının ardından protokolde bulunan Kars Adalet Komisyonu Başkanı Tamer Keskin, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Köylü ile hakim ve savcılar salonu terk etti. Protokolden boşalan koltukları ise ayakta kalan izleyiciler doldurdu.
Protokolün salonu terk etmesiyle birlikte Sanatçı Cevdet Bağca, Devrimci türkülerini okumaya devam etti. Bağca şarkılarını söyledikçe salonda bulunan öğretmen ve öğrencilerin de birçoğu protesto ederek salonu terk etti.
Protokolle birlikte organizasyonu düzenleyen Genç Kafkars Spor Derneği Başkanı Emre Okan Bayramoğlu ve dernek üyeleri de salonu terk etti. Dernek Başkanı Emre Okan Bayramoğlu, Bağca’nın sahneye çıkmadan önce alkol aldığını ve sahnede ki davranışları nedeniyle mikrofonunun erken kapatılarak sahneden indirildiğini bildirdi.

 

 


 Etiketler :         ,