MANŞETİ GÖSTER
Kültür-Sanat / 2011-12-13 18:24:17
"Papi'nin Maceraları" adlı tiyatro Oyunu Kars'a gelecek

Geçtiğimiz yıllarda iki sezonda 300 bin çocuğa ulaşan Zambak Çocuk Tiyatrosu bu yıl perdelerini "Papi'nin Maceraları" adlı tiyatro Oyunu ile açıyor.

Geçen yıl 166 bin öğrenciye ulaşan tiyatro Oyunlarının bu yıl 200 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Papi'nin maceraları Oyunu bu defa Bursa'da Barış Manço kültür sanat merkezinde çocuklarla buluştu. Eğlenceli geçen Oyunda çocuklar unutulmaz gün yaşadı.
Sosyal sorumluluk projesine tüm hızıyla devam eden Zambak Yayınları, 'Başkasının mutlululuğu bizim mutluluğumuzdur' ana fikri ile yola çıkıyor. Tiyatro Oyunları kuklalardan ve Papi'nin canlı maskotundan oluşuyor. Papi çocuklara; sorumluluk, özür dileme, arkadaşlık, Çalışkan olma, verilen sözü tutma, saygılı olma, iyilik yapma, yardımsever olma, dürüst olmayı öğretiyor. Giderlerinin tamamı Zambak Yayınları tarafından karşılanan tiypatro Oyunu ile çocuklar hem eğglenecek hem öğrenecek. Devlet okulları ve özel eğitim kurumlarındaki okul öncesi, birinci sınıf ve ikinci sınıf öğrencilerinin izlemesi hedefleniyor. Oyun ortalama 45-50 dakika sürüyor. Oyuna çocuklar da dahil oluyor ve onlara çeşitli hediyeler veriliyor. Bu sezon ilk perdesini İstanbul'da Tüyap Kitap Fuarı'nda açacak olan Zambak Çocuk Tiyatrosu Edirne'den Kars'a ülkenin büyük bir bölümünde çocuklara ulaşacak. Ayrıca Vanlı çocuklar için özel olarak kurulacak çadırda Oyun sahnelenecek. Depremzede çocuklar 3 gün sürecek etkinliklerde eğlenceli saatler yaşayacak.
"PAPİ'NİN MACERALARI"
Papi'nin maceraları adlı Oyun Papi'nin okulda arkadaşlarıyla ve evde ise anne babasıyla yaşadığı üç hikâyeden oluşuyor. Birinci hikayede; Papi okul arkadaşlarıyla çok eğleniyor. Ancak eğlence ders vaktinde de devam ediyor. Bu da derslerine gereken özeni gösterememesine ve sınıflarını kirletmeyle sonuçlanıyor. Bu durum öğretmenlerini çok üzüyor. Öğretmeni 'dersi nasıl daha güzel işleriz' diye öğrencilerine sorarken, Papi ve arkadaşları ise kendi aralarında konuşup hatalı davrandıklarını anlamakta. Öğretmeninden özür dileyen Papi ve arkadaşlarının bu hareketini beğenen öğretmenleri ise öğrencilerini kutlayıp, birlikte daha iyi ders yapabilmenin kurallarını koymakta.
İkinci hikâyede ise; Papi ile anne ve babası arasında evde geçmekte. Üçüncü hikayede de; yine Papi ile arkadaşları arasında okulda geçmekte.
Zambak Yayınları Tiyatrosu tarafından hazırlanan 'Benekli', 'Orman Sakinleri' ve 'Karagöz İstanbul'u Gezdiriyor' adlı tiyatro Oyunları Türkiye'nin birçok yerinde sahnelendi. Zambak Kukla Tiyatrosu Ocak ayında başlayan Tiyatro etkinleri 6 aylık süreçte 320 Oyunda sahne aldı. Tiyatro Oyunlarını ise toplam 166 bin öğrenci izledi.

 

 

 Etiketler :         ,