MANŞETİ GÖSTER
Ekonomi / 2011-12-14 16:18:52
TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI’NDA SERKA RÜZGARI

TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI’NDA SERKA RÜZGARI Serhat Kalkınma Ajansı, bu yıl 5’incisi düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı’na katılarak Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinin tanıtımını yaptı.

 

19 ülkenin ve Türkiye’den de 50 ilin temsil edildiği fuarda, SERKA standı katılımcıların ilgi odağı oldu.

İstanbul’daki EMITT’ten sonra Türkiye’nin 2. Uluslararası Turizm Fuarı olan Travel Turkey İzmir Fuarı, 8-11 Aralık tarihleri arasında Kültürpark Fuar Alanındaki üç salonda gerçekleştirildi. Bu yıl 5’incisi düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı’na 19 ülke ile Türkiye’den 50 ili temsilen 585 kurum, kuruluş ve işletme katıldı. Dört gün boyunca açık olan fuarı 16 bin kişi gezdi. Serhat Kalkınma Ajansı’nın Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinin Kültür ve Turizm Müdürlükleri’yle birlikte katıldığı fuarda, serhat illeri standını yaklaşık bin 500 kişi ziyaret etti. Serhat illerinin ilk kez katıldığı fuarda ziyaretçilere bölgeye özgü tatlar ikram edildi. TRT Belgesel’deki canlı yayına katılan SERKA uzmanlarından Dr. Uğur Çalışkan, Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerindeki turizm potansiyelini anlattı ve Damal Bebeği’nin tanıtımını yaptı.

BAKAN GÜNAY SERKA STANDINI ZİYARET ETTİ

Travel Turkey 2011’in açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanı sıra, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile fuara katılan illerin valileri, milletvekilleri, belediye başkanları, meslek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile turizmciler katıldı. SERKA standını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmin sadece ekonomik anlamda değil sosyal alanda da Türkiye’de bir dönüşüm projesi olduğunu söyledi. Bakan Günay, “Fuar sadece İzmir’in değil Türkiye’nin de tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Biz sadece ülkenin batısında ve güneyinde değil doğusunda da turizm çalışmalarını yapmak için yola çıktık. Van’da yaşanan deprem nedeniyle bu yıl askıya alsak da yine orada büyük bir çalışma yapacağız. Turizm ülkenin her tarafına yayılmalıdır. Bu yılın sonu itibariyle ülkemize gelen turist sayısı 30 milyonu aşacak” diye konuştu.

Fuar süresince ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelen SERKA standı, Fethiye’de yaşayan İngilizlerden oluşan 4 kişilik koronun söylediği Kars şarkılarıyla renkli görüntülere sahne oldu. Aşık Murat Çobanoğlu’nun söylediği “Kiziroğlu Mustafa Bey” türküsünü seslendiren İngilizler, büyük beğeni topladı.

 

 

 Etiketler :         ,