MANŞETİ GÖSTER
Politika / 2011-12-14 22:19:00
TBMM Gürcistan dostluk grubu toplandı

TBMM Gürcistan dostluk grubu toplandı TBMM Gürcistan Dostluk Grubu, Gürcistan'dan gelen Diaspora Bakanı Mirza Davitaia'nın başkanlık ettiği ve Gürcistan Ankara Büyükelçisi Tariel Lebanidze ile Gürcistan Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Zurab Batiashvili'ninde eşlik ettiği heyetle ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya Gürcistan Dostluk Grubu üyesi ve Zambiya Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr.Yunus Kılıç’ta katıldı.
Toplantıda, ilk toplantıdan duyulan memnuniyet dile getirildi.
Bölgemizde Gürcistan ve Türkiye, yönetimlerinin demokrasiyle taçlandıran iki ülke oldukları, Türkiye'nin bölgesinde ekonomik bir büyüklük olduğunu gösterdiği ifade dildi.
Uluslararası ilişkilerde iki devletin birbirini desteklemesi arzusuna yer verildi.
TBMM Dostluk Grubu heyeti, Gürcistan heyetinin davetine Ocak 2012'de kalabalık bir grupla icabet edeceklerini belirtti.
Yeni bir sınır kapısı ve enerji anlaşmasının yakında TBMM'ye geleceğinin,Gürcistan'da demokrasi geliştikçe daha çok işadamının yatırım yapacağının ve 1 Milyar dolarlık ekonomik hacmin arttırılması gerektiğinin üzerinde duruldu.
İki ülke parlamentoları arasında bir dostluk maçı yapılması konusunda mutabık kalındı. Gürcistan heyeti, Vanlı depremzedelere 1000 kişilik kışlık çadır yardımı yapıldığını, bununla çekilen acıyı bir nebze de olsun paylaşıyor olmakla kendilerini mutlu addedeceklerini ve yardımlarının devam edeceğini vurguladı.
Toplantı, heyetlerin karşılıklı hediyeleşmesiyle sona erdi.
 

 

 Etiketler :         ,