MANŞETİ GÖSTER
Kültür-Sanat / 2011-12-16 02:24:20
Sinema topluluğu ‘Bisiklet Hırsızları’nı gösterdi

Sinema topluluğu ‘Bisiklet Hırsızları’nı gösterdi Her Çarşamba 19:30 seansında Kars Şehir Sinemasında film-belgesel gösterimleri yapan Kars Sinema Topluluğu bu Çarşamba da yine 1948 yapımlı siyah beyaz film Bisiklet Hırsızları’nı gösterdi.

Tüm zamanların en iyi on filmi arasında gösterilen film amatör oyuncu kadrosuna rağmen son derece başarılı konusu ve karakterleri ile İtalyan Yeni Gerçekçilik sinema akımının başyapıtları arasında sayılıyor.
Film aynı zamanda Yılmaz Güney’in toplumcu filmlerinin başlangıcı sayılan UMUT filmine ve Yüksel Aksu’nun Dondurmam Gaymak filmlerinin de esin kaynağı olması açısından da önemli.
Yaklaşık 200 kişinin seyrettiği film beğeniyle seyredilirken 2011 yılında da 1948 İtalyasında yaşanan işsizlik sorunu, falcıdan medet umma gibi durumların günümüzün de sorunları olduğu belirtilirken özellikle çocuk karakterini canlandıran Buruno’nun oyunculuğu gösterim sonrası yapılan değerlendirmede ön plana çıktı.
HAFTAYA ‘400 DARBE’
Kars Sinema Topluluğu haftaya Çarşamba (21 Aralık 2011) ise François Truffaut imzalı; ‘okuldan kaçan küçük çocuğun hikayesinin anlatıldığı’ ve Fransız Yeni Dalga akımının önemli filmleri arasında gösterilen 400 Darbe filmini göstereceğini duyurdu.
 

 

 Etiketler :         ,