MANŞETİ GÖSTER
Ekonomi / 2011-12-20 23:19:30
Proje tutarsa esnafların sorunları giderilecek

Proje tutarsa esnafların sorunları giderilecek 2011 yılının son ayında Kars esnafının durumunu değerlendiren Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Adem Burulday, 2011 yılı içerisinde mağdur olan esnafların yeni yılda mağduriyetini gidermek için proje hazırlanacağını belirtti.

Kars Küçük Sanayi Sitesi esnafının yıl içerisinde büyük sorunlar yaşadığını ve bu sorunları gidermek adına oda olarak bir proje hazırlanarak Serhat Kalkınma Ajansı’na (SERKA) sunulacağını dile getiren Oda Başkanı Adem Burulday, “2011 yılı içerisinde özellikle Küçük Sanayi Sitesi esnafı çok zor günler geçirdi. Esnafların yaşadığı su sorunu Bayburt Barajı ile son bulacakken, geri kalan çevre düzenlemeleri, yollar ve benzeri sıkıntıların giderilmesi adına oda olarak SERKA ile görüşmeler yapıldı ve yeni yıl içerisinde proje hazırlanıp, değerlendirilmeye sunulacak. Umuyoruz ki hazırlanan proje geçerlilik kazanır ve yeni yılda Küçük Sanayi Sitesi esnafının mağduriyeti sona erer.” dedi.
Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak basit usuldeki esnafların muhasabelerden evrak doldurmalarının sıkıntısını yaşadıklarını ve bu sıkıntının yıl ile bitmesini istediklerini belirten Burulday, “Bu konuya ilişkin muhasebecilerle bir toplantı yaptık ve bu toplantının sonucunda muhasebecilerin gerçek usüller, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ise basit usulü tutacakları yönünde bir kararını aldık. Şuan vergi dairesine 388 tane esnafımız kayıt olmuşlar fakat Esnaf Odalar Birliği’ne sicile kayıt olmamış. Bu esnaflarımız faturayı ve fişi nereden alıyorlar. Bu konuyla ilgili de maliye ile bir çalışmamız var ve kısa sürede bunu da çözümleyeceğiz ve bu esnaflarımızın da gerçek usül olduklarını, sicile kayıtlı olan gerçek usüllü esnaflarla aynı doluklarını ortaya çıkaracağız.” şeklinde konuştu.
Burulday yıl sonuyla birlikrte aidat borçları için bir çalışma yürüttüklerini ifade ederek, torba yasasından çıkan yasaya göre bir sefere mahsus fazilerin affedildiğini ve yıl sonuna kadar aidat borcu olan esnafların borçlarını Esnaf ve Sanatkarlar Odasına faizsiz olarak yatırmaları gerektiği, yapılmadığı taktirde 2012 yılında icra işlemi başlatacağının hatırlatmasını yaptı.

 

 


 Etiketler :         ,