MANŞETİ GÖSTER
Politika / 2011-12-22 21:48:18
Yaptırımları açıkladı

Yaptırımları açıkladı Başbakan Erdoğan, Fransa'ya yönelik yaptırım kararlarını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa parlamentosunda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan düzenlemenin kabul edilmesini ''çok büyük bir talihsizlik olarak'' değerlendirdi.
Erdoğan, ''Bunlar ne kadar ciddiyetten uzak bir yaklaşım tarzıdır, nasıl sulandırılmış bir oylamadır anlamak mümkün değil. Bu girişim haksızdır, isabetsizdir ve bu kararı Türkiye olarak şiddetle kınıyoruz'' dedi.
Artık Voltaire ve Montesquieu'yu konuşmazlar
Başbakan Erdoğan, ''Bu oylama Türkiye'den ziyade Fransa'ya, Fransa halkına Fransa'nın inşa edildiği ülkelere çok büyük haksızlıktır. Fransa'da düşünce özgürlüğü var mı? İfade özgürlüğü var mı? Cevabını da ben veriyorum: Yok. Bu, özgür tartışma ortamını ortadan kaldırmıştır. Ne yazık ki Fransız ihtilalinin simgeleri olarak bilinen özgürlük, eşitlik kardeşlik ilkeleri bugün bizzat Fransa parlamentosu tarafından ayaklar altına alınmıştır. Herhalde bundan sonra Fransa Voltaire'i de Montesquieu'yu da konuşmaz'' şeklinde konuştu.
Tarihimizle gurur duyuyoruz
Başbakan Erdoğan, ''Şunu da dost düşman herkesin bilmesini istiyorum: Biz, tarihimizle gurur duyuyoruz. Bizim veya bizi sıkıntıya düşürecek bir tarihimiz yok'' dedi.
Fransa'ya ilk yaptırımlar
''Bizim tarihimizde böyle bir soykırım yok'' diyen Erdoğan, yaptırımları şöyle sıraladı:
-Bundan sonra ki Fransa'nın tavrına göre biz de önlemlerimizi, tedbirlerimizi, tedricen etap etap hayata geçireceğiz. Şu anda istişareler için Paris Büyükelçimizi
Ankara'ya çağırıyoruz.
-Şu andan itibaren ikili düzeyde gerçekleştirilmesi ön görülen siyasi, askeri, ekonomik mahiyetteki karşılıklı ziyaretlerle, seminer, eğitim, kurs, personel değişimi gibi faaliyetleri iptal ediyoruz''
-Avrupa Birliği çerçevesindeki eşleştirme projelerinde Fransa ile artık işbirliğine gitmeyeceğiz.
-Fransa ile her türlü siyasi istişareyi durduruyoruz. İkili askeri faaliyetler ve ortak tatbikatları şu andan itibaren iptal ediyoruz.
-Bütün üst uçuş ve iniş kalkış izinlerini iptal ediyor, her uçuş için ayrı izin uygulamasına geçiyoruz.
-Askeri gemilerin liman ziyaretleri için izin başvurularını bugünden itibaren reddediyoruz.
-2012 yılı Ocak ayında iki ülke ekonomi bakanlarının eş başkanlığında yapılması tasarlanan Türkiye-Fransa Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi toplantısına katılmıyor bu toplantıyı gerçekleştirmiyoruz.
Büyükelçi yarın dönüyor
Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, bugün Fransız meclisi tarafından kabul edilen yasa teklifiyle eski kötü günlere gidildiğini belirterek, hükümetin talimatıyla yarın Türkiye'ye döneceğini açıkladı.
Toplantıya katılınmayacak
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ocak ayında Türkiye ve Fransa ekonomi bakanlarının eş başkanlığında yapılması planlanan Türkiye-Fransa Ortak Ekonomik ve Ticari Komite Toplantısı'na katılmayacaklarını bildirdi.
 

 

 

 Etiketler :         ,