MANŞETİ GÖSTER
Ekonomi / 2011-12-25 23:32:32
Gümrük Müdürlüğü Kars'ın geleceğinin parlak olmasının işaretidir

Gümrük Müdürlüğü Kars'ın geleceğinin parlak olmasının işaretidir Kars Ticaret Borsası (KTB) Başkanı İsmet Çelik, ‘’İlimize Gümrük Müdürlüğü verilmesi Kars’ın geleceğinin parlak olmasının işaretidir’’ dedi.

Çelik, yaptığı açıklamada, Kars’ta kurulan lojistik merkezi projesi platformunun Kars’ı Kafkasların ve Asya’nın, Uzakdoğu’nun lojistik üstü yapma çabalarına devlet ve Ticaret Bakanının desteklerini esirgemediğini söyledi.
“İlimize Gümrük Müdürlüğü verilmesi Kars’ın geleceğinin parlak olması işaretidir” diyen Çelik, şöyle konuştu: ‘’Çin’den, Azerbaycan’dan, Gürcistan’dan gelen demiryolu ilimizden İran’a, Nahçıvan’a olan projeleri İstanbul’a hızlı tren dizaynı dünya ticaretinin merkezi Atlantik’ten Asya’ya kaymaktadır. Asya ve Avrupa arasındaki ticaret ülkemizden geçmekte. Bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım. Demiryolu Kars’a taşır. Serbest bölge olması Türkiye, Rusya, Kafkaslar ve diğer ülkeleri kapsar. Ticaretimizi 10’a katlarız. Rusya ve Orta Asya ülkeleri de hızla artar. Petrol, doğalgaz, diğer hammaddeler gelirleri sayesinde sayesin de dünyanın yeni tüketim merkezi olmaya başlamışlardır. Çin deniz yoluna alternatif kara ve demiryolu köprüsü ile Avrupa’ya bağlanabilmek amacıyla aktif ve çok yönlü politika izlemektedir. Denize çıkışı olmayan Orta Asya ülkeleri de aynı arayış içinde Avrupa’ya düzenli ve alternatifli erişim sağlama çabası içindedir. Bu arayış Asya, Avrupa arasındaki İpekyolu güzergahı üzerinde bulunan ülkemize yakın tarihimizden en ekonomik fırsatlardan birisi ipek yolundan Devlet Demir Yolarının 2012 yılında Türkiye’ye girişidir. Bu durum nazara alındığında ilimizin ne değin bir yere geldiği görülmektedir. Lojistik üzeri ve Serbest Bölgenin alt yapı projesinin masaya yatırılmasının gereği var diye düşünüyorum.” 

 

 

 


 Etiketler :         ,