MANŞETİ GÖSTER
Asayiş / 2011-12-28 19:35:13
Tokat'tan Kars'a Hayvan Almaya Geldiler, Tokatçıların Tuzağına Düştüler

Tokat'tan Kars'a Hayvan Almaya Geldiler, Tokatçıların Tuzağına Düştüler Tokatlıların Kars'ta başına gelen olay, Kemal Sunal'ın 'Tokatçı' filmini akıllara getirdi.

Ticaret yapmak, kurbanlık hayvan alıp satmak için Tokat'tan Kars'a giden Fatih Yaylı ve Orhan Sürer'in başına, filmlere konu olacak bir olay geldi. İddiaya göre, Ardahan'ın Göle ilçesinin Çobanköyü'nde hayvan satın alan vatandaşlar, ödediği kaporaya rağmen hayvanlarını alamadı.
Hafta sonu olduğu için hayvanların taşınmasıyla ilgili resmi işlemleri yapamayan alıcılar, bu süreyi Kars'ta geçirmek zorunda kaldı. Kaldıkları süre içinde mal sahipleri tarafından sürekli gazinoya götürülen alıcılara buradaki masraflar da ödettirildi. Ancak hayvanların teslim edilme günü geldiğinde mal sahibi hayvanları satmak istemediğini, kaparoyu da geri veremeyeceğini söylemesi üzerine dolandırıldıklarını anlayan Tokatlılar, suç duyurusunda bulunup olayı mahkemeye taşıdı. Olayla ilgili dava Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. 15 kişilik çetenin üyeleri için 69 ile 253 yıl arası hapis isteniyor.
Olayın hikayesi şöyle: "Orhan Sürer ve Fatih Yaylı, Turhal'da hayvancılık işiyle uğraşan R.Ş. ile birlikte Kars'a gidip canlı hayvan almak istedi. Kars'ta bağlantı kurdukları Gıyasettin K. ile birlikte hayvan aramaya başlayınca, önce T.Ö. isimli vatandaştan 20 büyükbaş hayvanı satın alır ve 46 bin liraya pazarlık yapılır. Sürer, orada T.Ö'.ye 10 bin lira kaparo verir. Daha sonra E.K.'nın 32 büyükbaş hayvanını alan Sürer, 75 bin liraya anlaştıkları paranın 25 bin liralık kısmını teslim eder. E.K., Sürer'i bir daha köye çağırarak amcasının oğlu O.K.'ya ait 20 büyükbaş hayvanı gösterir. Pazarlıkta anlaşma sağlanınca yine bin 500 lira kaparo verildi. Aradan bir gün geçtikten sonra hayvanlarını satmaktan vazgeçen O.K., kaparoyu vermek yerine Sürer'e sana başka hayvan bulalım teklifinde bulunur. Bunun üzerine muhtar N.K.'ye ait olan 24 büyükbaş hayvanı almak zorunda kalan Sürer, 75 bin liraya anlaştıkları hayvanlar için ayrıca 6 bin 350 lira kaparo öder.
R.Ş.'yi evinde misafir edeceğini söyleyen E.K., Sürer'e "Yarın kamyon al köye gel" dedikten sonra ertesi gün telefonla Sürer'i arayan R.Ş., E.K. ve O.K.'nın akrabalarının hasta olduğunu ifade eder. Hayvanları teslim almayınca Oyuna geldiğini anlayan Sürer, en az zararla kurtulmanın derdine düşerken, kısa süre sonra yanlarına gelen hayvan satıcılarının, cenazeleri olduğu ve İstanbul'a gideceklerini söylemeleri üzerine çaresiz bir şekilde Turhal'a geri dönmeye karar verir. Olaydan sonra Kars'a birçok defa gidip gelen Sürer, "Ne hayvanları alabildim, ne de paramı alabildim." dedi.

Sürer, polise verdiği ifadesinde, hayvan alışverişi için 75 bin lira, masraflar için 10 bin lira harcadığını aktardı.
Daha sonra, Orhan Sürer, derdini arkadaşı Fatih Yaylı'ya anlatarak yardım istedi.

Yaylı, hayvanları teslim alabilmek için geri kalan 20 bin lirayı bulup, Sürer'le birlikte Kars'a tekrar giderler. Parayı verip, hayvanları teslim almayı planlayan şahıslar, burada ikinci bir Tokat daha yer. 'Kars'ta kaldığımız süre içinde hayvan satan şahıslar her gece gazinoya gidiyorlardı ve masrafları bana yıkıyorlardı' diyen Yaylı, bu süre içerisinde gazino masrafı olarak ta 6 bin lira ödediğini anlattı.

30 bin lira dolandırıldığını iddia eden Yaylı, bu paradan sadece 300 lirasını geri alabildiğini, bu şekilde hem paralarını hem de hayvanları alamadan Tokat'a geri döndüklerini iddia etti.
Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 4. duruşmasında savunması alınan E.K., hayvanlarını köy muhtarı N.K.'ya sattığını, muhtarın malları gelip almaması üzerine parasını iade ettiğini, kimseyi dolandırmak gibi bir niyetleri olmadığını savundu. Davanın bir sonraki duruşması 24 Ocak 2012'de yapılacak.
 

 

 Etiketler :         ,