MANŞETİ GÖSTER
Eğitim / 2011-12-28 23:31:34
ŞAİKO öğrencileri Sarıkamış şehitlerini andı

ŞAİKO öğrencileri Sarıkamış şehitlerini andı Kars Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu (ŞAİKO) Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğretmen ve öğrencileri, Sarıkamış şehitlerini andı. Minik yüreklerden yükselen dualar Sarıkamış’ın donmuş dağ eteklerinden, donarak şehit düşen atalarına gönderildi.

ŞAİKO Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Gezi Gözlem Kulübü, Sarıkamış’ın Allah-u Ekber Dağları’nda 22 Aralık 1914 ile 15 Ocak 1915 tarihleri arasında yapılan Sarıkamış Harekatı sırasında çetin doğa koşulları ve düşmanla mücadelede şehit düşen 90 bin askeri anmak için minik yürekleriyle şehitliğe doğru adım attılar. Öğrencilere tarih bilinci aşılamak ve bu vatanı bize yurt kılan şehitlerimizin yaptığı harekatı unutturmamak için düzenlenen bu organizasyon kapsamında Sarıkamış Şehitliğine gidildi ve bir kez daha gelecek nesillere aktarılmak üzere minik yüreklerden yükselen dualar geleceğe gönderildi.
ŞAİKO Müdür yardımcısı Soner Polat, Gezi Gözlem Kulübü Rehber öğretmeni Hakan Besler ve Sosyal Bilgiler öğretmeni Hakan Karadeniz gözetiminde düzenlenen programa 15 öğrenci katıldı.
ŞAİKO Gezi Gözlem Kulübü’nün düzenlediği program kapsamında öğrenciler, Sarıkamış Allah-u Ekber Dağı Şehitliği’ni ve Şehitler Mahallesindeki Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ni ziyaret ettiler. Şehitlikte öğrencilere, Sosyal Bilgiler öğretmeni Hakan Karadeniz tarafından Sarıkamış Harekatı anlatıldı. Ziyaretin sonunda öğretmen ve öğrenciler Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan 90 asker ve tüm şehitlerin ruhlarına Fatiha okudular.
Şehitlik ziyaretinin ardından, 1877-1878 yıllarında Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından 40 yıl Rusların işgali altında kalan Sarıkamış’ta, dönemin Rus Çarı 2. Nikola tarafından yaptırılan 114 yıllık tarihi Av Köşkü’nü gezen öğrenciler, hem Sarıkamış Harekatı hakkında bilgi aldılar hem de Sarıkamış’ın tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görme imkanı buldular.
Geziden oldukça etkilendikleri gözlemlenen öğrenciler, duygularını dile getirirken bile konuşmakta zorlandılar. Bugün ayak bastıkları bu toprakları kendilerine vatan bırakan atalarını anarken, gözlerini kapayıp o günlere giderek, o anları yaşamaya çalıştıklarını belirttiler.

“çok duygulandık” diyen minik yürekler, “Şehitliğe giderken Sarıkamış’ın dondurucu soğuğundan çok etkilendik. Bugünkü atkı, mont ve berelerle bile çok fazla duramadık. Çünkü neredeyse donduk. Ve şunu gördük ki Sarıkamış Allah-u Ekber Şehitleri donarken bile bize böylesine sıcak bir memleket bırakmışlar. Bugün sadece onları anmak için değil, onları anlamak için de buradayız.” şeklinde duygularını dile getirdiler.
 

 

 

 

 Etiketler :         ,