MANŞETİ GÖSTER
Yaşam / 2011-12-29 22:57:57
Donan çöp konteynerleri çöpcüleri zora soktu

Donan çöp konteynerleri çöpcüleri zora soktu Dondurucu soğukların etkili olduğu Kars’ta, donan çöp konteynerleri Belediye işçilerine akla karayı seçtirdi. Demir lomlarla donmuş çöpü alamayan işçiler çaresizce konteynerin etrafında ateş yakmak zorunda kaldı.

Kars mevsimin en soğuk günlerine tanıklık ediyor. Gece en düşük hava sıcaklığının eksi 22’yi gösterdiği Kars’ta günlük yaşam neredeyse durma noktasına geldi. Sabah saat 07.00’de mesaiye başlayan ve 15.00’a kadar dondurucu soğukta kalan Belediye işçileri ise dondurucu soğuktan en fazla etkilenenler oldu. Bir yandan soğuk hava, diğer yandan da donmuş çöp konteynerleri işçileri içinden çıkılamaz duruma getirdi. Kentin dört bir yanında bulunan çöp konteynerlerinin hemen hemen hepsi dondu. Konteynerlerin donmasına en büyük etken ise soğuk havanın yanında çöplerin ıslak olarak atılması oldu. Çöpçüler, bu yüzden konteyner içinde donarak adeta betonlaşan çöpleri alabilmek için bin bir türlü yol deniyorlar. Konteynerler zarar görmesin diye etrafına vurmaktan ziyade, çevresinde ateş yakarak çözüm bulmaya çalıştılar. Buna rağmen bir türlü çözülmeyen çöpleri dağıtabilmek için beton kırmakta kullanılan demir lomlar devreye sokuldu. Lomlarla konteyner içinde betonlaşan çöpleri dağıtmaya çalışan içiler akla karayı seçti.
İşçilerin çektiği sıkıntıyı gören vatandaşlar ise, “Yazık bu işçilere. Gün boyu bu soğukta hem üşüyorlar hem de yoruluyorlar. Çöplerin ıslak ve açık atılması nedeniyle bu konteynerler donuyor. Donunca da çöpçüler, çöpleri alamıyorlar. Çevre sakinlerinin çöpleri ıslak değil, bir poşet içinde konteynere bırakmaları gerek” dediler.

Vatandaşlar ayrıca, kömür cürufların da sıcak sıcak ve açıktan konteynere atılmasının çöpleri sıkıştırıp, betonlaştırdığını söylediler.
 

 

 Etiketler :         ,