MANŞETİ GÖSTER
Yaşam / 2011-12-30 23:54:49
Türk Kızılayı, Yaban Hayvanları İçin Doğaya Yem Bıraktı

Türk Kızılayı, Yaban Hayvanları İçin Doğaya Yem Bıraktı Türk Kızılayı Sarıkamış Şubesi tarafından yaban hayatı korumak için doğaya yem bırakıldı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava yaban hayatını da olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının 95 santimetreye ulaştığı Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için çalışma başlatıldı.
Otomobil ve kar motosikletleriyle 2 bin 500 rakımdaki Çamaşır Deresi ile Sulu Deresi mevkisine giden 5 kişilik Türk Kızılayı ekibi, yaklaşık 100 kilogram buğday, 50 kilogram kemik ve yemek artıklarından oluşan yiyecekleri doğaya bıraktı.
Yaban kuşlarının soğuktan etkilenmemesi için ahşaptan yapılan 50 adet kuş yuvasını da ağaçların üst kısımlarındaki dallara asan ekipler, yaban hayatına yönelik çalışmaların devam edeceğini vurguladı.
Kızılay Sarıkamış Şube Başkanı Mir Hasan Taş, yaptığı açıklamada, kış sezonunun başlamasıyla birlikte kötü hava şartlarından dolayı yollarda mahsur kalan vatandaşlara her türlü yardımların yapıldığını söyledi.
Türk Kızılayı olarak yaban hayvanlarına yönelik çalışma da yaptıklarını anlatan Taş, şunları kaydetti:
"Kızılay Sarıkamış Şube Başkanlığı ve Erzurum Afet Müdahale Merkezi personelince, bugün yaban hayatını korumak amacıyla burada bulunmaktayız. Kızılay her zaman insanların yanında olduğu gibi yaban hayatı korumak amacıyla da bugün doğa ile iç içeyiz. Görevlerimizden birinin de bunun olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmalarımız sezon boyunca devam edecektir."
Erzurum Afet Müdahale Merkezi Birim Yöneticisi İsmail Yağcı da Türk Kızılayı olarak her zaman her yerde yardıma muhtaç insanların yanında oldukları gibi dondurucu soğuğu göz önüne alarak yiyecek bulmakta zorlanan hayvanları da düşündüklerini ifade etti.
Yağcı, "Sarıkamış Kızılay Şube Başkanlığıyla ortaklaşa böyle bir faaliyet gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz" diye konuştu.
 

 

 Etiketler :         ,