MANŞETİ GÖSTER
Yaşam / 2011-12-31 00:02:23
Kars’ta donduran günler

Kars’ta donduran günler En düşük hava sıcaklığının eksi 22’lerde seyrettiği Kars’ta hayat neredeyse donma noktasına geldi. Sular dondu, donan araçlar trafiği aksattı, ağaçların etrafı buzla kaplandı.

Kentte bu sabah erken saatte işyeri açan bir çok esnaf donun suları açmakla meşgul oldular. Kaynar suyla donan boruları açmaya çalışan işyeri sahipleri ağır kış koşullarına yenik düştüklerini söylediler.
 

ARAÇLAR DONDU
 

Donan sadece sular olmadı, ticari taksiler bile dondu. Donmasın diye geceleri sürekli çalıştırılan, buna rağmen bir türlü buna engel olamayan taksi sürücüleri aşırı soğuklarla mücadeleyi sürdürdüler. Soğuktan arızalanan taksiler başka taksiler tarafından çekilirken, yolcuları ise araçtan inerek yürümeyi tercih ettiler. Caddelerdeki buzlanma ise sürücüleri sıkıntıya soktu. Araçlar zik-zak çizerek trafikte ilerlemek zorunda kaldı.
 

AĞAÇLAR BUZDAN KABUK BAĞLADI
 

Kentte bir çok ağaç, adeta buzdan kabuk bağladı. Binaların su oluklarından günler önce sızan kar sularının oluşturduğu buzlanma ilginç görüntüler oluşturdu. Bir ağacın etrafı tamamen buzla kaplandı. Görüntüsüyle bile donduran ağacın çevresindeki 3 santimlik buz kalıbı herkesin dikkatini çekti.
Yerdeki buzlanma, çatılardaki buz saçakları ise tehlike oluşturmaya devam ediyor.
Aşırı soğukların en güzel görüntüsü ise çam ağaçlarında görüldü. Buzlanma ve sis nedeniyle camlarda oluşan kırağı kartpostallık manzara oluşturdu.

 

 


 Etiketler :         ,