MANŞETİ GÖSTER
Yaşam / 2011-12-31 00:03:29
Buz üstünde ekmek mücadelesi veriyorlar

Buz üstünde ekmek mücadelesi veriyorlar Kars’ta aşırı soğuklar nedeniyle dışarı işlerinde çalışan işçilerin verdiği ekmek mücadelesi görenleri bile donduruyor.

Kars Çayı üzerindeki Hidroelektrik Santrali’nde çalışan işçiler de akıntının oluşturduğu buz kütlelerinin üzerinde tehlikeye aldırmadan çalışıyorlar.
Kars Çayı’ndan gelen suyla çalışan Hidroelektrik Santrali, yaklaşık 3 kilometrelik kanaldan su akıntısıyla işlevliğini sürdürüyor. Yaz aylarında daha gür olan kanal akıntısı kış aylarında daha az olsa bile sağlıklı elektrik verilebilmesi için büyük çaba harcanıyor. Hidroelektrik Santrali işçileri bu zorluğu iliklerine kadar hissediyorlar. Çizmeler ve küreklerle kanal akıntısıyla oluşan şelaleye tırmanan işçilerin ekmek mücadelesi zaman zaman yürekleri bile hoplatıyor. Kayıp düşmeleri ve Kars Çayı’na kapılmaları an meselesi olan işçilerin elektrikte bir aksaklık olmaması için verdikleri mücadele görenleri bile hem korkutuyor hem de gururlandırıyor.
İşçilerden Bülent Durak, arkadaşıyla birlikte bugünde kanalın azgın suları karşısına geçerek ayakta kalma mücadelesi verdiler. Bir yandan su akıntısı, diğer yandan da buz üzerinde olmaları yürekleri ağızlara getirirken, onlar kaldırımda yürür gibi buzda yürümeye başladılar. Karşıdan karşıya geçerken bile çok rahat oldukları gözlenen işçiler, yıllardır bu işi yaptıkları için alıştıklarını ve bugüne kadar hiç düşmediklerini söylediler.
Bu gece en düşük hava sıcaklığının eksi 22 derece olduğunu televizyonlardan duyduklarında tedbirlerini artırdıklarını ve suyun önünün kapanmaması için sürekli çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden işçiler, işlerini sevdiklerini ve kente önemli bir hizmet ettiklerini bildikleri için rahat olduklarını da sözlerine eklediler.
 

 

 Etiketler :         ,