MANŞETİ GÖSTER
Yaşam / 2011-12-31 00:11:41
Hayatlarında ilkleri yaşadılar

Hayatlarında ilkleri yaşadılar Sarıkamış Allahuekber Şehitleri'ni anmak için Erzurum'a gelen Filistinli ve Lübnanlı izciler, ilk kez buz pateni, kayak ve curling sporu yapmanın mutluluğunu yaşadı.

Hayatlarında ilk kez kar yağışı gördüklerini ifade eden 2'si Filistinli 26'sı Lübnanlı 28 izci, buz ve kar üzerinde spor yaparak, televizyondan izledikleri sporları uygulamanın keyfini çıkardı.
     Türkiye İzcilik Federasyonu ile Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Erzurum'da bulunan yabancı izciler, Palandöken Kayak Merkezi'nde kayak yapmasını öğrendi. İzciler, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kapsamında yapılan buz salonlarında da paten ve curling yapmaya çalıştı.
     Erzurum'un tarihi ve turistik mekanlarını da gezen izciler, yakınları için Oltu Taşı hediyelik ürünlerinden aldılar.
     Eşi, oğlu ve yengesine Oltu taşı ürünleri alan izcilerden Mousab Arnaout, yaptığı açıklamada, Oltu taşını Türkiye'ye gelmeden önce öğrendiğini belirterek, ''Buraya gelince ilk işim Oltu taşı tespihi almak oldu'' dedi.
     Sanayi Mahallesi'ndeki Erzurum Curling Arena Salonu'na geçen Filistinli ve Lübnanlı izciler, önce antrenörden curling sporunun nasıl oynanacağını öğrenip, ardından curling yaptı.
    
     -''Sanki kendi vatanımda yaşıyor gibiyim''-
    
     Filistinli Honi Kobelevi, ''Bu sporu televizyonda görmüştüm. Hayatımda ilk kez yapıyorum. Çok çok tuhaf birşey, öğrenmeye başladıkça daha çok heyecanlanıyorum'' dedi.
     Allahuekber Dağları'ndaki şehit anıtlarından çok etkilendiğini ifade eden Kobelevi, Allahuekber Dağları'nda, Tunus'ta, Lübnan'da çok şehit verdiklerini dile getirdi.
     Türk misafirperverliğinden etkilendiğini ifade eden Kobelevi, ''Medrese olsun, camiler olsun çok güzel. Sanki kendi vatanımda yaşıyor gibiyim. Türkler çok misafirperver, çok teşekkür ediyorum. Türkiye'ye ilk kez geliyorum, ülkeme döner dönmez eşimle çocuğumla yeniden Türkiye'ye geleceğim'' şeklinde konuştu.
     Grup lideri Lübnanlı Wissam Hajjar da ekip olarak ilk kez bir kış programına katıldıklarını belirtti.Lübnan'a gittiği zaman Doğu Anadolu Bölgesi'nde gördüğü güzellikleri anlatacağını ifade eden Hajjar, ''Batıda gördüğümüz kadar Doğu Anadolu'da da çok güzellikler var. Hayatımda bu kadar soğuk hava görmedim. Biz Lübnan'da ne düşük 5-10 derece sıcaklıkta yaşıyoruz. İlk kez eksi hava sıcaklığını yaşadık. Böyle bir deneyimimiz oldu'' diye konuştu.
    
     -''Atalarımızın yaşadıklarını biran olsun hissetmek çok güzeldi''-
    
     Filistinli Muhammet Dumari de ilk kez Türkiye'ye geldiğini ifade ederek, ülkenin güzelliklerinin kendisini etkilediğini söyledi.
     ''Allahuekber Dağları'nda atalarımızın ne yaşadığını hep merak ediyordum. Atalarımızın o günlerde yaşadıklarını biran olsun hissetmek çok güzeldi. O hayalimi gerçekleştirdim'' diyen Dumari, şöyle konuştu:
     ''Onlar için dua ettim. Filistin'e, Lübnan'a gittiğim zaman burada gördüklerimi, yaşadıklarımı herkese anlatacağım. Bundan sonra da elimden geldiğince Allahuekber Dağları'na geleceğim. Şehitliklerdeki İslam düşüncesini ülkemde anlatacağım. Bu federasyona sebep olan tüm Türk halkına teşekkür ederim. Türk halkını da ülkemde ağırlamak isterim. Tüm Türk halkını Filistin halkıyla birlikte, Sarıkamış Şehitlikleri'nde gördüm.''
     Türkiye İzcilik Federasyonu Erzurum İl Başkanı Özcan Işık ise Türkiye İzcilik Federasyonu olarak Filistinli ve Lübnanlı izcileri Erzurum'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, misafir izcilere ildeki spor branşlarını öğretmeye çalıştıklarını söyledi.

 

 

 Etiketler :         ,