MANŞETİ GÖSTER
Gündem / 2011-12-31 18:52:39
Köyden kente hindi nakli

Köyden kente hindi nakli Yılbaşına saatler kala Kars Hindi Pazarı dolup taşınca, köyden kentte çuvallar içinde hindi yolculuğunda da artış gözlendi.

Yeni yıl öncesi Hindi Pazarında sıkı alış-verişler yapılıyor. Pazarın sabit alıcıları ise pazara giriş noktalarında nöbet tutarak köy minibüslerini takibe alıyorlar. Kaçmasınlar dile ayakları bağlandıktan sonra çuvala konulan ve hava alsınlar diye çuvala açılan delikten başlarını çıkaran hindilerin ilk müşterileri de kuşkusuz bu sabit pazarcılar oluyor. Köyden getirilen hindileri kar edebilecekleri fiyata aldıktan sonra birkaç yüz metre mesafedeki pazara götürüp satarak ekmek parası kazanan sabit pazarcıların alış-verişleri de sıkı oluyor. Köylünün 60 TL’ye satmak istediği hindileri 45-50 TL’ye satın alıp, pazara gelen müşterilere 55-60 TL’ye satarak soğukta beklemenin karını elde etmeye çalışıyorlar.
Pazarın giriş çıkış noktalarında bugünde hindi satışları yoğunluk kazandı. Birçok vatandaş köyden getirdiği hindiyi daha pazara götürmeden yolda satarken, kimileri de pazarın yolunu tuttu. Bunlardan biri de Merkez Karacaören Köyü’nden gelen Abbas Korkmaz oldu. Korkmaz, yolda karşılaştığı sabit pazarcıya 50 TL’den hindilerini satmaya yanaşmayınca soluğu pazarda aldı. Korkmaz’ın çuvala koyduğu iki hindi ile dondurucu soğukta yaptığı yolculuk ise ilginç görüntülere sahne oldu. Kaygan yolda yürümekte zorlanan Korkmaz, yılbaşı masrafları için satmaya götürdüğü hindilerine göze gibi bakarken, hindilerde bu zorlu yeni yıl yolculuğunda çevredekilerin büyük dikkatini çektiler.
Hindilerle dolup taşan pazarda ise alıcı ve satıcılar arasında sıkı pazarlıklar yaşandı. Korkmaz, tanesini 50 TL’ye satmak zorunda kaldığı hindilerini elden çıkardıktan sonra köyünün yolunu tuttu.
Pazarda hindi, tavuk ve kazların hem kaçmasından hem de üşümesinler diye de üzerleri battaniyelerle örtüldü. Bazı vatandaşlar, çuvala koydukları hindilerinin hava almaları için ağızlarını açık tutarken, bazılarının ise hem çuvalların ağızlarını iple bağladıkları hem de hava almaları için çuvallara delik açmadıkları görüldü. Ağzı bağlı çuvallardaki hindiler ise havasızlıktan kıvranınca bir vatandaşın uyarması sonucu çuvalların ağzı açıldı.

 

 

 Etiketler :         ,