MANŞETİ GÖSTER
Gündem / 2011-12-31 18:54:26
Pazarcıların soğukla savaşı

Pazarcıların soğukla savaşı Kars’ta pazarcılar, aşırı soğuklar nedeniyle buz tutan pencereleri pürümüzle ısıtıyor, sebze ve meyvelerin üzerini ise battaniyelerle örtüyor.

Dondurucu soğukların hüküm sürdüğü kentte, semt pazarlarında tam bir sessizlik hakim. Müşteri yolu bekleyen esnaflar bir yandan meyve ve sebzeleri donmasın diye üzerlerine battaniye örtüyorlar diğer yandan da barakaların buz tutan camlarını pürümüzler ısıtıyorlar.
Pazarcı Cemal Taşkıran da, ömrünü pazarcılık yaparak geçiren fakat özellikle kış aylarında zararına çalışan esnaflardan sadece birisi. Taşkıran, sabah erken saatte tezgahının yanına geldiğinde ilk iş olarak meyve ve sebzeleri muhafaza ettiği barakasını açıyor. İçerideki bütün sebze ve meyveleri battaniyelerle örten Taşkıran meyveler donmasın diye hemen soba yakıyor. Sobanın tutuşmasından sonra da işyerinin içerisi gözüksün diye pürümüzü buz tutan camlara tutuyor. Camları bir bir pürümüzle buzlardan arındıran Taşkıran, ardından da dışarıya çıkarak meyve ve sebzeleri kontrol ediyor.
Kars’ın buz tutan havasında konuşurken bile güçlük çeken Taşkıran, bugünlerde kentte Sibirya soğukların hüküm sürdüğünü söyledi. Pazarcılık yapanların kış aylarında kar edemediklerini çünkü üşüdüğü için yenilemez hale gelen meyve sebzelerin çöpe atıldığını belirtti. Taşkıran ayrıca, zarar etmeden eve gittiklerinde sevindiklerini, çünkü her gün zarar ettiklerini, kar etmek için yaz mevsimini beklediklerini de sözlerine ekledi.
 

 

 Etiketler :         ,